Hva bør du betale for ved?
Vedprisene spriker vilt, og de fleste prislistene sier ingenting om hva du faktisk får. Her er prisnivået i 2026, hva som avgjør prisen, og de tre feilene som koster folk mest.
Oppdatert august 2026.
Åpenhet: vi selger ved selv, så les dette som skrevet av en part i markedet. Se prisene våre — de står åpent på bestillingssiden.
Prisnivået i 2026
Grovt sett er dette hva tørr bjørkeved koster i Norge nå:
| Enhet | Vanlig prisleie | Literpris |
|---|---|---|
| Storsekk 1000 L, bjørk | 1 250–1 500 kr | 1,25–1,50 kr/l |
| Sekk 60 L, bjørk, hentet | 99–125 kr | 1,65–2,08 kr/l |
| Sekk 60 L, bjørk, levert | 129–135 kr | 2,15–2,25 kr/l |
| Sekk 40 L, bjørk | 75–95 kr | 1,88–2,38 kr/l |
Tallene er et prisleie fra åpne annonser og prislister sommeren 2026 (bl.a. Finn.no), ikke en fasit. Prisene er gjerne lavere på Østlandet enn i distriktene — det er flere selgere om beinet der.
De tre feilene som koster mest
1. Du sammenligner sekker i stedet for liter
«120 kr for en sekk» betyr ingenting før du vet hvor stor sekken er. En 40-literssekk til 95 kr er dyrere per liter enn en 60-literssekk til 125 kr. Regn alltid om til literpris — det er det eneste tallet som kan sammenlignes.
Og legg merke til mønsteret i tabellen over: storsekk er nesten alltid billigst per liter. Har du plass til en pall, sparer du typisk 30–40 % mot småsekk. Har du ikke plass, betaler du for emballasje og håndtering, og det er en helt legitim grunn til å velge småsekk — bare vit at du gjør det.
2. Du betaler for vann
Dette er den dyre feilen. Ved med 30 % fuktighet gir omtrent en fjerdedel mindre varme enn ved med 20 %, fordi energien går med til å koke bort vannet i stedet for å varme huset. Du betaler samme pris for en sekk, men får vesentlig mindre igjen.
Norsk standard sier at en godt fylt 60-literssekk med fukt under 20 % skal veie minst 22 kg. Er sekken merkbart lettere, er den enten dårlig fylt eller ikke tørr nok. Spør selgeren rett ut om fuktprosenten. Får du ikke et tall, er det i seg selv et svar.
3. Du tenker ikke på treslag
Bjørk har høyest brennverdi per liter av det som selges vanlig i Norge, og er derfor dyrest. Furu har lavere brennverdi og lavere pris — det er ikke dårligere ved, det er mindre energi per sekk. Blandingsved ligger imellom.
Regnestykket er ikke gitt på forhånd: er furu 30 % billigere og gir 20 % mindre varme, er furu faktisk best kjøp. Sjekk forholdet mellom pris og treslag før du velger ut fra vane.
Når bør du kjøpe?
Prisene er lavest på sensommeren og tidlig høst, og stiger når kulda kommer og alle skal ha ved samtidig. Kjøper du i august og september, kjøper du både billigere og av et større utvalg. Venter du til første kuldeperiode i november, kjøper du det som er igjen, til den prisen som er igjen.
Det finnes én god grunn til å vente likevel: har du ikke tørr lagerplass, er det bedre å kjøpe litt om gangen enn å la god ved trekke fuktighet under en presenning.
Hva koster levering?
Levering prises på to måter i bransjen: et påslag per sekk, typisk 6–10 kr, eller en fast kjøring på rundt 350 kr. Fast kjøring lønner seg når du bestiller mye, påslag per sekk når du bestiller lite. Spør hvilken modell selgeren bruker før du sammenligner to tilbud — ellers sammenligner du epler og pærer.
Vi bruker fast kjøring: 350 kr uansett hvor mye du bestiller, og 0 kr om du henter selv på Tustna. Skal sekkene bæres inn i stedet for å settes av der bilen står, koster det 10 kr per småsekk (40 og 60 liter). Bæring gjelder bare småsekkene — storsekk på 1000 liter settes av der bilen kommer til. Det er hele prislista for kjøring; det kommer ingenting i tillegg når du får regningen.
Henting på Tustna, eller levering på Nordmøre. Spørsmål om fuktighet, treslag eller mengde? Ring 995 85 098.
